Förstudien: Motstånd mot antidiskrimineringsarbete på arbetsplatser
Diskriminering på grund av hudfärg är vanligare i organisationer där man anställer personal genom egna nätverk och betonar förmågan att ”passa in”. Dessutom finns ett påtagligt motstånd på många arbetsplatser mot att arbeta aktivt mot diskriminering.

Länsstyrelsen fick i juli 2020 ett regeringsuppdrag att utveckla arbetet mot rasism på arbetsmarknaden inom ramen för den nationella planen mot rasism, liknande former av fientlighet och hatbrott. Länsstyrelsen har genomfört förstudien i samarbete med Lunds Universitet. En del av arbetet har handlat om att engagera regionala aktörer, varav vi har varit en.
Samordningsförbundet Södertälje har medverkat i samverkansmöten och bidragit till att sprida enkätundersökningen till våra medlemmar.
Syftet med undersökningen är att skapa en bredare och djupare förståelse för processer och mekanismer på arbetsmarknaden som bidrar till systematiska skillnader mellan grupper baserat på hudfärg/etnicitet. Tre tusen personer har svarat på enkäten.
- Läs rapporten ”Vita privilegier och diskriminering – Processer som vidmakthåller rasifierade ojämlikheter på arbetsmarknaden”

- Pressmeddelande om studien på Länsstyrelsen Stockholm| www.lansstyrelsen.se/stockholm